Zajti Ferenc: Magyar évezredek
Zajti Ferenc őshaza kutató és India
"...Keressetek,kutassatok,mert az egész világ egyetlen nemzete sem talál annyi kincset kulturájának gyarapítására,mint a magyar társadalom,az ős india kultura tárházában..."
Körösi Csoma Sándor
Ezzel a jelmondattal kezdődik az 1928-ban kiadott A Hun-Magyar őstörténelem (Uj szempontok a magyar őstörténet feltárásához) című könyvecske. A könyv írója Zajti Ferenc neve nem szerepel a mai történészhallgatók magyar őstörténettel foglalkozó irodalomjegyzékében. Neve mára teljesen feledésbe merült.1945-től a mindmáig fennálló tudományos álláspont szerint a finnugor származáselméleten kívül nem lehet létjogosultsága semmiféle eltérő álláspontnak. Zajti Ferenc a magyar nép őstörténetét az ázsiai népektől eredeztette,a Kárpát-medence magyarságát a szkíta majd hun-avar leszármazottnak tekintette.
Zajti Ferenc nem egy egyszerű "amatőr kutató" volt -mint ahogy azokat szokták jellemezni akik a mindenkori hivatalos állásponttal szembehelyezkedő nézeteket vallanak- ,hanem kiválóan képzett kutató,több keleti nyelvet jól ismerő orientalista.